דבורה הנביאה


שופטים פרק ד'

א וַיֹּסִפוּ בְּנֵי יִשְׂרָאֵל, לַעֲשׂוֹת הָרַע בְּעֵינֵי יְהוָה; וְאֵהוּד, מֵת.  ב וַיִּ
מְכְּרֵם יְהוָה, בְּיַד יָבִין 
מֶלֶךְ-כְּנַעַן, אֲשֶׁר מָלַךְ, בְּחָצוֹר; וְשַׂר-צְבָאוֹ, סִיסְרָא, וְהוּא יוֹשֵׁב, בַּחֲרֹשֶׁת הַגּוֹיִם.  
ג וַיִּצְעֲקוּ בְנֵי-יִשְׂרָאֵל, אֶל-יְהוָה:  כִּי תְּשַׁע מֵאוֹת רֶכֶב-בַּרְזֶל, לוֹ, וְהוּא לָחַץ אֶת-בְּנֵי יִשְׂרָאֵל בְּחָזְקָה, עֶשְׂרִים שָׁנָה.  {פ}
ד וּדְבוֹרָה אִשָּׁה נְבִיאָה, אֵשֶׁת לַפִּידוֹת--הִיא שֹׁפְטָה אֶת-יִשְׂרָאֵל, בָּעֵת הַהִיא.  ה וְהִיא יוֹשֶׁבֶת תַּחַת-תֹּמֶר דְּבוֹרָה, בֵּין הָרָמָה וּבֵין בֵּית-אֵל--בְּהַר אֶפְרָיִם; וַיַּעֲלוּ אֵלֶיהָ בְּנֵי יִשְׂרָאֵל, לַמִּשְׁפָּט. 

להמשך קריאת הפרק באינטרנט לחצו כאן.


פרק ד בספר שופטים מעלה סוגיות מאוד מגוונות בנושא המלחמה אבל בניגוד לפרקים אחרים בתנ"ך הוא מעלה ומאדיר שתי נשים: את דבורה הנביאה ואת יעל אשת חבר הקיני. לכן, פרק זה הוא הזדמנות פז לעורר שאלות הקשורות בנשים הדורשות להיות מנהיגות, מעמד השנוי במחלוקת עד עצם היום הזה.

לחיצה על התמונה בראש העמוד תוביל לתמונה מוגדלת של דבורה הנביאה שצוירה על ידי גוסטב דורה, אחד מציירי התנ"ך המפורסמים. ציוריו הם הזדמנות פז למדרשי תמונה. כדאי לשלב את המורה לאומנות שתסביר על הז'אנר האומנותי הזה ביחס לתקופה, לציורי נשים אחרים ועוד... ככל העולה על רוחה, זו הזדמנות פז להוראת עמיתים מהמעלה הגבוהה ביותר.
מדרשים אלו ניתן להעביר בצורת טופס אם רוצים לבדוק את כתיבתם של התלמידים בצורה אישית.
באתר מט"ח מקובצות כל התמונות של גוסטב דורה וכן של אבל פן על התנ"ך.

מורה שתרצה להעלות את עבודות התלמידים לשיח כיתתי תוכל להציג את מה שהם כתבו, לאחר איסוף התשובות, באמצעות המקרן ו/או הלוח החכם. ניתן אף לפתוח קבוצת דיון ייעודית לנושא.

(הערה: לכל תלמידי הכיתה צריכה להיות גישה לאתר עם שם וסיסמה וכמו כן תיבת מייל בבית הספר. רכזי התקשוב הבית ספריים ומדריכי האשכולות יודעים כיצד לסדר את זה, פנו אליהם על מנת להסדיר את הענין).


הסוגיה הפמיניסטית העולה מסיפור דבורה עשויה לעניין את הלומדים פרק זה בגילים מבוגרים יותר מכיתה ד'. ישנם מספר אתרים העוסקים בנושא. להלן רשימה חמה של כמה מהם:
  1. באתר דתילי, אתר של הציונות הדתית, מופיע מאמר מעניין אודות אישה שלא מגדירה את עצמה לוחמת חופש פמיניסטית, אבל מעוניינת בתפקיד. לאתר
  2. פרק יפה אודות דבורה הנביאה והמשוררת ניתן לקרוא באתר מט"ח.
  3. מעמד האישה בתנ"ך, פרק שלם ומפורט בוויקיפדיה העוסק בין היתר בדבורה הנביאה.

טוב מראה עיניים!
סרט על הר התבור ונופיו, אין כמוהו יעיל וטוב לשם ההסבר על הקרב בסיסרא וחילו. 
סרטים אלו נמצאים ב you tube בשם החיפוש הר התבור. חלקם נוצריים מאוד עם הבלטת המנזר שעל ראש ההר. אך נתעלם מכך, בהוראת הנושא מבלי לפגוע ברגשות התלמידים, נקבל כמה נופים מרהיבים ממעוף ציפור, על העמק וההר שבמרכזו. ניתן להבין הרבה יותר טוב כיצד נוצל השטח לתחבולות קרב על ידי דבורה. לדוגמה.

הר התבורמסלולי טיולים
אתרים רבים עוסקים במסלולי טיול להר התבור וסביבותיו. משימה לעריכת סיור וירטואלי באתרים אלו תתאים לפעילות אודות איזור הלחימה של דבורה וכן תעודד טיול לאזור.
לצורך המשימה ניתן לגייס מסמך של גוגל לדוגמה.


יש להניח שאין לזנוח את הפירושים ויש להעביר על הפרק תהליכים פרונטליים רגילים אולם בהחלט ניתן באמצעות האינטרנט לשלב פעילויות מגוונות של חשיבה מסדר גבוה תוך מתן אפשרות לביטוי וצפי שיועלו תכנים לא קלים. מעמד האישה מעורר מחלוקת עד היום, אך אין להתעלם ממנו ואין כמו סיפור דבורה הנביאה לעשות כן.

אני מזמין אתכם לדיון כאן

Comments