הביטו אל האור


 הספור שמאחורי השיר
 מתוך כתבה בעיתון מעריב "האור שלי" - איש סודה של שושנה דמארי מספר על הזמרת הגדולה


  בשנת 2003 שמע ד"ר דורון לוינסון, חברה הקרוב של שושנה דמארי ז"ל ממשרד התרבות שמחפשים זמר שישיר באירוע הפתיחה במשכן הנשיא והציע את שושנה דמארי. בחפשו שיר ראוי למלכת הזמר העברי פנה לפזמונאית חמוטל בן זאב והציע לה לכתוב שיר שיהיה סוג של "מסע מוזיקלי"  בין שיריה של דמארי.

למחרת חזרה אליו חמוטל עם שיר מרהיב ביופיו, שהתבסס על שמות שיריה של שושנה, בראיון עיתונאי לציון עשור לפטירתה של שושנה דמארי מספר לוינסון: "אז הבנתי שהפעם תורי להלחין לה לחן של שיר שהיא תתרצה לשיר. כל אותו סוף שבוע התנגנו אצלי בלי הפסקה שיריו של וילנסקי שהיא אהבה, בתקווה שמשהו מהם ייספג בשיר שאלחין. במוצאי שבת בישרתי לה שיש לי שיר בשבילה. היא צחקקה כדרכה ושאלה במה מדובר. השבתי לה שזה שיר שהיא אמורה לשיר בפתיחת חגיגות הזמר העברי בבית הנשיא. ‘איך הבטחת אותי כשעוד לא שמעתי את השיר?', התפלאה. ‘יהיה בסדר', הרגעתי אותה והייתי בהתרגשות נוראה לקראת הביקור אצלה למחרת.
“הפעם, כששמעה את השיר, לא הגיבה כדרכה ב'יפה' וזה מאוד פגע בי. ‘תשמיע עוד פעם', הורתה וזה היה בשבילי כמו זריקת הרגעה. עשיתי כמצוותה ולדקה או שתיים לא קיבלתי תגובה. הייתי במתח ואז היא אמרה ‘שובב שכמוך, זה הצליח לך. ממש וילנסקי'. לו היו לי כנפיים, הייתי עף באותו רגע".

פניתי לרפי קדישזון בבקשה שיעבד את השיר ויעבוד איתה עליו. כשהעיבוד היה מוכן, שושנה התאימה את הלחן לסולמות הנוחים לה, כי הרי היא המלכה ולה מותר. ביקשתי ממנה ברוב חוצפתי לשיר את הלחן כפי שנכתב. אז היא אמרה, ספק נוזפת ספק מתבדחת, ‘תשמע, צוציק, גם אלתרמן לא אמר לי כיצד לשיר'. כשהיא סיימה להקליט, שושנה חיבקה אותי ושאלה איך היה. ‘בחיים לא שמעתי אותך שרה את השיר הזה כל כך יפה', השבתי לה".
   
Comments